Referát
1. Výběr tématu
Pokud vám učitel sám řekne, co máte dělat, je to jednoduché, tam si moc vybírat nemůžete, ale pokud vám dá možnost vzít si nějaké téma z delšího seznamu, pokuste se tam najít nějaké, které vám alespoň vzdáleně něco říká. Jestli o daném tématu budete vědět víc, tím lépe pro vás.
2. Informace
Získávání informací je to nejdůležitější. Určitě se v referátu zaměřte na to, aby informace, které sdělujete, byly z pravdivého zdroje. Nejlépe bude, když informace budete čerpat z více pramenů (u rozsáhlejších referátů je to nutností). V žádném případě nespoléhejte jen na data z internetu.
3. Zpracování informací
Pokud máte informace, je důležité je umět zpracovat. Takže několik zásad. Úvod a závěr. Každý psaný referát a vlastně i mluvený by měl mít nějaký úvod a závěr. Mezi nimi samozřejmě stať. Co do těchto částí napsat? V úvodu řekněte, co řeknete, ve stati to řekněte a v závěru řekněte, co jste řekli. V úvodu je nejlepší napsat, proč jsem si práci vybral. Ve stati se o tomto tématu rozepíšete. Závěr je akorát shrnutí toho předešlého.
4. Příprava na prezentaci
Nejlepší příprava na prezentaci je samotné získávání informací a jejich zpracovávání. Pokud jste informace sami vyhledávali a sami je pak sepisovali do nějakého smysluplného textu, dobře víte, o čem celá práce je, a tím pádem je jednodušší o tom i mluvit. Nejlepší je sepsat si osnovu toho, o čem chci mluvit. Jen nějaké body tak, jak postupně půjdou za sebou a pak si to vyzkoušet. Nejlepší je nahlas, ale stačí, když si ji budete přehrávat v hlavě. Nacvičit si oslovení, několik prvních vět a pak dál rozvádět svoje myšlenky, dokud se nedostanete k cíli. V závěru je docela důležité neskončit náhle, neutnout svou řeč, ale dostat se plynule ke konci, kdy řeknu: „Máte nějaké dotazy?“ Pravděpodobně nikdo žádné mít nebude, ale stejně se zeptejte.
5. Prezentace
Zaměřte se především na: délku prezentace (Neměla by být ani příliš krátká, ani příliš dlouhá.), oční kontakt s publikem, intonaci hlasu. Nebuďte monotónní.