Jdi na obsah Jdi na menu
 


Referát
1.      Výběr tématu
Pokud vám učitel sám řekne, co máte dělat, je to jednoduché, tam si moc vybírat nemůžete, ale pokud vám dá možnost vzít si nějaké téma z delšího seznamu, pokuste se tam najít nějaké, které vám alespoň vzdáleně něco říká. Jestli o daném tématu budete vědět víc, tím lépe pro vás.
2.      Informace
Získávání informací je to nejdůležitější. Určitě se v referátu zaměřte na to, aby informace, které sdělujete, byly z pravdivého zdroje. Nejlépe bude, když informace budete čerpat z více pramenů (u rozsáhlejších referátů je to nutností). V žádném případě nespoléhejte jen na data z internetu.
3.      Zpracování informací
Pokud máte informace, je důležité je umět zpracovat. Takže několik zásad. Úvod a závěr. Každý psaný referát a vlastně i mluvený by měl mít nějaký úvod a závěr. Mezi nimi samozřejmě stať. Co do těchto částí napsat? V úvodu řekněte, co řeknete, ve stati to řekněte a v závěru řekněte, co jste řekli. V úvodu je nejlepší napsat, proč jsem si práci vybral. Ve stati se o tomto tématu rozepíšete. Závěr je akorát shrnutí toho předešlého.
4.      Příprava na prezentaci
Nejlepší příprava na prezentaci je samotné získávání informací a jejich zpracovávání. Pokud jste informace sami vyhledávali a sami je pak sepisovali do nějakého smysluplného textu, dobře víte, o čem celá práce je, a tím pádem je jednodušší o tom i mluvit. Nejlepší je sepsat si osnovu toho, o čem chci mluvit. Jen nějaké body tak, jak postupně půjdou za sebou a pak si to vyzkoušet. Nejlepší je nahlas, ale stačí, když si ji budete přehrávat v hlavě. Nacvičit si oslovení, několik prvních vět a pak dál rozvádět svoje myšlenky, dokud se nedostanete k cíli. V závěru je docela důležité neskončit náhle, neutnout svou řeč, ale dostat se plynule ke konci, kdy řeknu: „Máte nějaké dotazy?“ Pravděpodobně nikdo žádné mít nebude, ale stejně se zeptejte.
5.      Prezentace
Zaměřte se především na: délku prezentace (Neměla by být ani příliš krátká, ani příliš dlouhá.), oční kontakt s publikem, intonaci hlasu. Nebuďte monotónní.